Ramowy rozkład dnia
REALIZACJA PODSTAWY PROGRAMOWEJ W GODZ. 7:00 – 17:00
Godzina 7.00 – 8.30
Inspirowanie do spontanicznej działalności zabawowej – zabawy dowolne według zainteresowań, służące realizacji pomysłów dzieci. Kontakty indywidualne – wspieranie i rozwijanie uzdolnień dzieci. Inicjowanie rozmów – dzielenie się własnymi spostrzeżeniami i przeżyciami. Przestrzeganie praw do wszechstronnego rozwoju. Integrowanie dzieci w zabawach ruchowych, w małych zespołach i z całą grupą. Stwarzanie możliwości do samodzielnego nabywania przez dzieci nawyków higienicznych związanych z samoobsługą i czynnościami porządkowymi podczas pobytu w przedszkolu dostosowując do potrzeb.
Od godziny 9.00 do 11.00
Aktywizowanie dzieci do udziału w planowaniu zajęć dydaktycznych oraz własnej pracy z zachowaniem indywidualnego tempa oraz możliwości rozwojowych. Stwarzanie sytuacji edukacyjno-zabawowych, stymulujących wszechstronny rozwój, sprzyjających swobodnemu wypowiadaniu się. Organizowanie środowiska inspirującego podejmowanie zabaw badawczych, tematycznych, konstrukcyjnych, ruchowych i dydaktycznych uwzględniając możliwości i potrzeby dziecka. Wspieranie działań twórczych związanych ze swobodną aktywnością artystyczną: plastyczna, teatralną, muzyczną, słowną i ruchową.
Od godziny 11.00
Zachęcanie do spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej. Tworzenie warunków do samodzielnego doświadczania “po omacku” środowiska przyrodniczego i społecznego w najbliższym i dalszym otoczeniu przedszkola. Obserwowanie, odkrywanie, eksperymentowanie, badanie zjawisk według potrzeb i zainteresowań dzieci. Przestrzeganie zasad postępowania warunkujących bezpieczeństwo dziecka w budynku, w ogrodzie i poza terenem przedszkola.
Godziny 12.30 – 17.00
Wyciszanie. Zapewnienie dzieciom różnych form relaksu – słuchanie bajek, muzyki relaksacyjnej. Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień dzieci poprzez dawanie wyboru w podejmowaniu samodzielnych działań w myśl zasady “najlepsza nauka to zabawa”. Umożliwienie dzieciom wyrażanie emocji i przeżyć poprzez swobodną ekspresję werbalną niewerbalną i artystyczną . Wzajemna wymiana informacji :dziecko-dziecko, dziecko-dorosły, dorosły-dziecko. Obserwacja dziecka w działaniu i pełnienie przez nauczyciela roli doradcy-mentora.
Posiłki z zachowaniem zasad zdrowego odżywiania
8:30 – 9.00 śniadanie
ok.10:30 II śniadanie – owoce lub warzywa
12:00 – 12:30 obiad
ok. 15:00 podwieczorek